גג סולארי

איך בנוי גג סולארי?

מערכת סולארית היא קונסטרוקציה קלה של אלומיניום משובצת כמה עשרות פאנלים פוטו-וולטאים (PV) הממוקמים על גג רעפים או גג שטוח. שטח כל פאנל הוא כ- 2 מ"ר כל אחד. הפאנל עשוי מסיליקון והוא יודע להמיר את קרינת השמש לחשמל.

בעשור האחרון מחירי הפאנלים הסולארים המיוצרים לרוב בסין ירדו במאות אחוזים וכיום ניתן לרכושם במחיר זול יחסית כשהם לרוב עמידים בתקלות. המערכת מחוברת לממיר – רכיב חשמלי הההופך את זרם החשמל הסולארי מ-DC לזרם AC. גודל הממיר הינו 70*40 והוא מחובר ללוח החשמל.

היתרון של ממיר חכם המחבר אופטימייזר לכל קולט סולארי הוא במיקסום התפוקה של המערכת. עם ממיר רגיל, הפאנל החלש ביותר מפחית את ביצועי כלל הפאנלים במערכת. ממיר חכם לעומת זאת מאפשר אופטימיזציה גם ברמת הפאנל הבודד, כך שמיוצרת יותר כמות אנרגיה בכל רגע נתון.

תועלת כלכלית

המערכת מייצרת חשמל מהשמש. במשך היום חברת חשמל קונה אותו מאיתנו במחיר 0.48 שח. במשך הלילה אנחנו רוכשים חשמל במחיר 0.52 (עלות רכישה של חשמל משתנה בעוד שעלות מכירה מקובעת!)

מערכת בטווח של 10-20 קילוואט נתנות לרכישה בטווח מחירים שבין 50-90 אלף שח. מערכות אלו מניבות בין 8-16 אלף שח לשנה – למשך 25 שנים. מדובר בתשואה שנתית ממוצעת של 7-10 אחוז נטו !! החזר השקעה בין 6-9 שנים.

אז למה זה כדאי?

 1. חיסכון דו חודשי בחשבון החשמל.
 2. פטור ממס הכנסה – עד 24 אלף פטור ממס.
 3.  תעריפי ההסדרה שניתנים ל25 שנה עם חברת חשמל עשויים להשתנות ולהיות פחות כדאיים. 
 4. השבחת הנכס (על פי שמאים)


מה חשוב לדעת?

 1. גודל גג – החל מ-50 מ"ר פנוי וחשוף לשמש
 2. דרישות חברת חשמל – א)  טופס 4" – חיבור החשמל בבית חייב להיות חוקי. למי ששיפץ כחוק עם היתרי בניה וחיבור חשמל קבוע תקין – לא אמורה להיות בעיה.  ב) חיבור תלת פאזי לחשמל   ג) אחת לחמש שנים בדיקה של חשמלאי נמסרת לחברת חשמל
 3. הכנת השטח
  יש לבדוק את מיקום דוד השמש והקולטים ולשקול יחד עם חב' ההתקנה אפשרות להזזתם כדי למקסם את יצרנות המערכת. חשוב תמיד להזיז ענפים שמסתירים את השמש. הזדמנות טובה לוודא איטום הגג ובידודו לפני תחילת ההתקנה. 
 4. מיקום ממיר ותעלות – ממיר מייצר קרינה כמו כל מכשיר חשמלי ביתי. יש למקם את הממיר מעל מטר משהיית קבע . בנוסף הממיר מחייב גישה לעמידה זקופה (דרישת חח"י).
  יש לתכנן מראש מיקום תעלות החשמל שמחברות את המערכת ללוח החשמל (אסתטיקה)
 5. אחזקה שוטפת יש לנקות פאנלים עם מים (המהדרים יעדיפו מזוקקים) מספר פעמים בשנה. חברות ההתקנה נותנות שירות זה בתשלום. ניתן לחשוב על פתרון מקומי בקהילה על ידי כל מי משחזיק אישור עבודה מהגובה.
 6. ניטור תקלות אפשריות של המערכת ויעילות הפאנלים נעשית דרך האפליקציה שמודיעה על צורך בהזמנת טכנאי לפי צורך.