התקנת מערכת סולארית על בניינים – כל מה שצריך לדעת

דיירים רבים פונים לקהילת השמש להבין מה נדרש בשביל להתקין מערכת סולארית על גג בניין משותף. אנחנו מלווים בניינים בכמה אזורים בארץ, מודעים לאתגרים אך גם לפתרונות ולהזדמנויות. חשוב לשים לב שיש גג בשטח מינימלי של 50 מ"ר ושהגג אינו מוצל (נדרש לקחת בחשבון גיזום של עצים שעלולים להסתיר). נדרשת הסכמה של דיירים. לקחת בחשבון חלוקת הכנסות, מימון ומיסוי. וכמובן לבדוק שיש מונה חשמל משותף לבניין (שדרכו מתחברים לחברת חשמל).

בנינו עבורכם – את המדריך המלא ונשמח לעדכן אותו בכל עת.

 

הסכמה של דיירים –

אם עד היום היתה נדרשת הסכמה בלתי אפשרית של כל דייר הבניין הרי שהחוק מאפשר היום רוב של שני שליש בלבד כדי לקדם את הרעיון לביצוע. יש להשיג הסכמה של 66% מהדיירים. ולמה שיתנגדו? מדובר הרי בהחלטה כלכלית מצויינת לבעלי הדירות. השקעה כספית שתחזיר את עצמה תוך שנים בודדות (6-7 שנים). חברת חשמל תעביר כספים מדי חודש בגין יצור החשמל של הבניין- דבר שיכול לכסות את כל הוצאות ועד הבית – חשמל, מים, גינון, שיפוץ בעת הצורך.

באתר שלנו תמצאו את כל מה שצריך לדעת על התקנת מערכת סולארית על הגג.

איך מייצרים הסכמת דיירים?

1. הסברה (תדברו איתנו וניתן לכם את כל הכלים)

2. מינוי מיופה כח (ועד הבית או נציגות בניין). לשם כך יש לערוך הצבעה והסכמה שהנציגות תקדם את הפרוייקט מול חברת ההתקנה. יש לערוך הסכם דיירים שיכלול פרוטוקול ישיבת ועד וטופס חתימות. יש להסכים גם על אופן חלוקת הרווחים (אם בחלוקה למ"ר או אם בהסכמה לעשות שימוש בכספים אלו לצרכי הבניין ולשמור אותם בקופה המשותפת, מה שיותר סביר לאור הניסיון שלנו).

 

מיסוי

עד 24,000 שח בשנה יש פטור ממס (בין 24K – לסכום של 100K- עשר אחוז מס).

מימון

א. ועד בית יכול לקחת הלוואה. בידקו עם הבנק שמלווה את ועד הבית.

ב. במודל מימון בו חברת ההתקנה מממנת את ההתקנה – (מודל השכרה) נדרש מונה ייצור והיתר תב"ע לאישור חריגה.

 

אתגרים

קהילת השמש יוזמת שיחות ודיונים עם קבלנים גדולים בארץ ונציגויות תמ"א על מנת לקדם מערכות סולאריות במבנים שעוברים התחדשות עירונית. אנו למדים על שטחים פנויים קטנים שמתמלאים במזגנים, מערכות חימום מים וקולטים של דודי שמש. אתגרים אלו מועברים לטיפול מחוקקים ורשויות מוניציפליות.

קהילת השמש תשמח ללוות אתכם בכל הפרוייקט ותאפשר לכם כחברה ללא מטרות רווח לקבל את ההצעה הטובה ביותר (תנאים, מפרט, מחיר) לתושבים הפועלים יחד עם קהילת השמש למעבר לאנרגיה מתחדשת. בדומה למהפיכת דודי שמש – בעוד שנים ספורות כל מבני המגורים יהיו מכוסים במערכות סולאריות.

למה לא כבר עכשיו?